26 MAJA O GODZ. 18.00 WYSTĄPIMY WE WROCŁAWIU U PIEŚNIARZY

Zapraszamy serdecznie do Pieśniarzy (ul. Szewska 68a we Wrocławiu) na wieczór literacko – muzyczny, na którym wystąpię wspólnie z duetem INNE SŁOWA, czyli Miką i Arturem Sczesnymi. Imprezę poprowadzi Piotr Spottek.

TAK ZAPOWIEDZIANO ROZMOWĘ ZE MNĄ W RADIU WROCŁAW KULTURA W CZWARTEK 16 MAJA. 

Godz. 18.00. – Maria Duszka, Piotr Spottek – Za tydzień we wrocławskim klubie Pieśniarze przy Szewskiej przyjadą poeci i bardowie na wieczór literacko – muzyczny. Wystąpi duet Inne Słowa oraz Maria Duszka i Piotr Spottek. Piotr od 1993 roku prowadzi audycję Piotr Spottek- Pod Wielkim Dachem Nieba, w której prezentuje tylko poetyckie piosenki, jest też magistrem-teologiem, autorem pracy pt. „Cnoty teologalne w twórczości polskich bardów: Antoniny Krzysztoń, Marka Tercza i Jana Wołka” oraz pedagogiem i menadżerem kultury. Maria Duszka to poetka, animatorka kultury, absolwentka bibliotekoznawstwa, autorka dziesięciu tomików poetyckich. Ostatnie z nich to wybór wierszy „Wolność chmur” oraz zbiór wierszy i… anegdot pt. „Hanami”.

ANDRZEJ ZARYCKI W AUDYCJI POD WIELKIM DACHEM NIEBA

Zapraszam do posłuchania bardzo interesującej audycji z Andrzejem Zaryckim – jednym z kompozytorów pięknych piosenek Ewy Demarczyk i Anny Szałapak. O mojej poezji Maestro tak mówi w tym odcinku PWDN:

„Wszystkie uczucia, jakie tylko są możliwe porusza ta poezja. To są tak cudowne opowieści o miłości. Takie krótkie, a tak dużo znaczą. Opowieści o ludziach, o rodzeństwie, o rodzinie – tak się domyślam, bo to nie wprost jest powiedziane. Fantastyczne rzeczy. Króciuteńkie myśli, jak gdyby tylko rzucone gdzieś w przestrzeń. I trzeba z tej przestrzeni wyłapać sobie to, co przemawia, a przemawia bezpośrednio właściwie każde zdanie. Także – świetna literatura, kapitalna! Mnie się bardzo podoba.”

Panie Andrzeju, serdecznie dziękuję. Także za Pana obecność w Piwnicy pod Baranami 5 kwietnia, kiedy czytałam tam swoje wiersze.  

KLUB PRACY TWÓRCZEJ NA OGNISKU W MAŁYNIU

Kolejny artykułek z mojego archiwum. Tym razem o ognisku, które zorganizowałam u mojego brata w Małyniu dla sieradzkiego Klubu Pracy Twórczej. Opublikowany został na łamach tygodnika sieradzkiego „Echo” w sierpniu 1997 r. 

POPROWADZIŁAM SPOTKANIE Z SIOSTRĄ ELŻBIETANKĄ BARBARĄ RYBUS

TAK OPISAŁ JE DARIUSZ PIEKARCZYK NA PORTALU SIERADZ NASZE MIASTO:

https://sieradz.naszemiasto.pl/niezwykle-spotkanie-z-siostra-barbara-rybus-ktora/ar/c5-9679605

 

Niezwykłe spotkanie z siostrą Barbarą Rybus, która...

W minioną niedzielę (14 kwietnia) w kaplicy kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Sieradzu miało miejsce spotkanie z siostrą Barbarą Rybus, która przez wiele lat posługiwała na Syberii w Rosji. Inicjatorem spotkania i jednocześnie pomysłodawcą był Piotr Spottek, siostrzeniec zakonnicy. Ksiądz prałat Mirosław Miłek, proboszcz parafii, serdecznie powitał autorkę książki, a także towarzyszącą jej siostrę Katarzynę Pawlak – Przełożoną Prowincji Toruńskiej Sióstr Elżbietanek, która pochodzi… z gminy Zadzim.

Obecni na spotkaniu pytali między innymi o warunki życia na Syberii i stosunek wyznawców prawosławia do katolików. Siostra Barbara podkreślała, że to sprawa indywidualna. Że często spotykała się z wielką życzliwością i chęcią współpracy, nie tylko ze strony zwykłych ludzi, ale też przedstawicieli władz świeckich i prawosławnych. Do dziś ma tam wielu przyjaciół, szczególnie wśród byłych wychowanków i współpracowników, z którymi utrzymuje serdeczne kontakty.

Siostra Barbara Rybus ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w latach 1995 – 2013 była dyrektorką Domu Dziecka w Nowosybirsku. Obecnie pracuje w Kurii Diecezjalnej w Toruniu. W ubiegłym roku w Wydawnictwie Bernardinum ukazała się jej wspomnieniowa książka pt. „Dom świętego Mikołaja na Syberii, w którym zamieszkała Boża Miłość”. W posłowiu do niej ksiądz biskup Wiesław Śmigiel napisał między innymi:

„Autorką i bohaterką tej książki jest siostra Barbara Rybus, odważna, przedsiębiorcza, przebojowa, zatroskana o dzieci i pobożna elżbietanka, która m.in. kupiła autobus, zdobyła prawo jazdy kategorii „D” i tym samym mogła swobodnie podróżować z dziećmi (…) Z kart książki wyłaniają się dzieci mądre, piękne i wrażliwe, ale także niekiedy trudne, ponieważ poranione, pełne lęków i bardzo spragnione rodzinnego ciepła.”